Pod tą enigmatycznie brzmiącą nazwa nie kryje się nic innego jak po prostu piłka wodna. Sport, który powstał już w XIX w Wielkiej Brytanii i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością zarówno wsród kobiet jak i mężczyzn. Jaka jest historia tego sportu a także zasady ?

Historia piłki wodnej

Za jej protoplastów uważa się Szkotów gdyż to właśnie w Glasgow odbywały się pierwsze treningi. Jako pierwszy przepisy opracował William Wilson i to właśnie one zostały ogłoszone przez Londyńskie stowarzyszenie pływackie. Już od 1990r dyscyplina ta stała się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn a dla kobiet dopiero w roku 2000r.

Zasady gry

Jest to dyscyplina drużynowa w której gra 7 osób w tym bramkarz w każdym z zespołów. Mecze odbywają się na basenie pływackim o głębokości minimum 180cm, w którym wyznaczone jest pole o wymiarach 20×30 metrów. A także ustawia się bramki o wymiarach 3x 0.9m. Grę dzieli się na 4 osmie minutowe połowy wraz 5 minutową przerwą w połowie spotkania. Z rzutów karnych odbywających się 5 metrów od bramki a także rzutów wolnych można oddawać bezpośredni strzał na bramkę.